Lungo
Lungo znamená italsky dlouhý, vodový, zředěný a od toho se odvíjí i povaha nápoje z páky espresso kávovaru. Množství kávy v košíku zůstává stejné jako u espressa, ale výsledné množství nápoje je dvojnásobné. U jedné dávky je to z 8 g kávy 60 ml nápoje, ze dvou dávek kávy je to pak z 16 g výsledných 120 ml nápoje. Dosáhnout se toho dá třemi způsoby, které si rozepíšeme podrobněji, protože každý má svá úskalí:
Hrubší mletí
Barista může povolit svůj mlýnek a zajistit tak, že kávový prášek bude hruběji mletý a tudíž zvětšený objem vody proteče opět za 30 sekund. Tato metoda je ovšem nevyhovující ve frekventovaném provozu, protože nastavení mlýnku zpět do polohy na espresso, jenž je základním stavebním kamenem pro všechny espresso nápoje, vyžaduje další čas a zkoušení. Kvůli nápojům je tedy nevhodné hrubost přenastavovat, neměl by to po baristovi požadovat ani zákazník, ani provozovatel.
Hrubší mletí je samozřejmě možné nastavit na druhém mlýnku, který bude vyhrazen jen pro tyto účely, ovšem vzhledem k pořizovacím nákladům si asi málokterý podnik bude moci takový luxus dovolit jen kvůli lungu.
Tímto způsobem si spíše připravují prodloužené espresso jen zruční baristé na soutěžích (jako specialitu) nebo při jednorázových příležitostech, pod rukama jim pak vznikají zajímavé chuťové kreace.
Delší čas
Druhý způsob, jak dosáhnout většího objemu, je nastavit oproti standardnímu espressu čas průtoku. Bez úpravy hrubosti mletí to znamená, že dvojnásobný objem vody protéká dvojnásobný čas, tedy 60 sekund. Výsledný nápoj je pak oproti espressu více hořký a dřevitý - přeextrahovaný.
Tento způsob shledáváme velmi nešťastným, a přece je kvůli své jednoduchosti používán nejčastěji, vlastně tak přicházejí dennodenně na svět legendární bazény - česká pressa.
Dolití vody
Asi nejšetrnější a nejjednodušší způsob prodloužení je dolít prostě espresso 1:1 horkou vodou, podobně jako se dolévá 1:5 americano. Barista se nemusí odchylovat od svého konzistentního počínání a u nápoje nehrozí ani podextrahování, ani přeextrahování.